Na początku był pomysł, wydawałoby się, że dość archaiczny w naszych na wskroś nowoczesnych czasach – załóżmy bibliotekę parafialną! Nie minęło jednak pół roku, a pomysł Księdza Proboszcza Jarosława Ferenca nabrał realnych kształtów i dziś mogliśmy uroczyście celebrować w Dobrzykowie otwarcie Biblioteki Aleksandryjskiej im. św. Tomasza z Akwinu – miejsca stymulowania intelektu, doskonalenia duchowości katolickiej, poszukiwania piękna, prawdy i dobra.

Skąd Aleksandria w Dobrzykowie? Nazwa biblioteki jest oczywiście metaforyczna i nawiązuje do słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej – która była ważną instytucją kultury starożytnego świata, a która wyróżniała się bardzo szeroką formułą. Nasza biblioteka jest instytucją parafialną, znajdziemy w niej przede wszystkim książki związane z teologią i duchowością katolicką, ale także książki z takich działów, jak filozofia, historia, beletrystyka, poezja, ekonomia czy nauki przyrodnicze – każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie wśród ponad 3 tysięcy woluminów.

23 marca br. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Płocki Dr Mirosław Milewski, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Pan Krzysztof Jadczak oraz Ksiądz Proboszcz Jarosław Ferenc dokonali uroczystego otwarcia biblioteki, która mamy nadzieję stanie się ważnym punktem oświatowym i kulturalnym dla naszej lokalnej społeczności.

Podczas swojego wystąpienia Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup powołał się na dane czytelnicze publikowane przez Bibliotekę Narodową. Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę przeczytanych przez Polaków książek. Dane te dotyczą przede wszystkim nowoczesnych e-booków, ale wśród czytelników wciąż nie brakuje takich, którzy cenią sobie zapach książki, jej strukturę w dłoniach i szelest papierowych kartek. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup gratulował pomysłu i odwagi w podjęciu trudnego i niepopularnego zadania, jakim jest upowszechnianie pasji czytelniczych.

Obecny podczas inauguracji Pan Krzysztof Jadczak – Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin wyraził nadzieję, że nowo otwarta biblioteka stanie się dla mieszkańców miejscem ważnym, chętnie odwiedzanym, z cennymi inicjatywami, nad którymi – jako przedstawiciel lokalnych władz – objął swój patronat.

Ob ovo usque ad mala – obecni na uroczystości wysłuchali referatu dotyczącego idei powołania do życia Biblioteki Aleksandryjskiej im. św. Tomasza z Akwinu w Dobrzykowie, który przygotowała Małgorzata Mofina-Olejnik. Teolog i wybitny tomista Dariusz Pawlak wygłosił zajmujący wykład zatytułowany „Święty Tomasz z Akwinu jako świadek duchowości katolickiej”. O niezwykłą oprawę muzyczną zadbał dr Adam Matyszewski wraz z towarzyszącymi mu utalentowanymi artystami.

Wśród obecnych na otwarciu gości byli księża, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu Miasta i Gminy Gąbin, radni i sołtysi, przedstawiciele Rady Parafialnej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrzykowianki”, parafianie i sympatycy naszej inicjatywy z różnych stron Polski. Dziękujemy, że byliście z nami – zawsze jesteście mile widziani w gościnnych murach Biblioteki Aleksandryjskiej im. św. Tomasza z Akwinu w przepięknym nadwiślańskim Dobrzykowie…

Małgorzata Mofina – Olejnik